SKU: ASINPSM241-48P
The ASINPSM241-48P is a ultra compact 48V DIN rail power supply that has integrated Oring diodes in the output circuit for safe use in parallel operation with another power supply. This 48V DIN rail power supply is only 40mm wide. The output voltage is adjustable from 45-55Vdc and this redundant or parallel operation 48V DIN rail power supply with compact dimensions requires only 56mm of DIN rail space thereby saving valuable panel space. The ASINPSM241-48P 48V DIN rail power supply provides 240 Watts or 5 Amps of 45-55Vdc power using a wide range 90 to 264 Vac input that makes it applicable for use in North America and elsewhere in the world. You can set the DIN 45-55 Vdc power supply to limitation mode hiccup for over-current protection or constant current limitation to maintain your output current. The high efficiency design of greater than 90% provides for low dissipated power and a long reliable life. The pluggable connections will save time and money during and after installation. This 48V 240W single output industrial din rail power supply is UL508 Listed and features such as LED status indication, short circuit, over temperature, input and output overvoltage protection. The overload limit for this DIN rail 48V power supply is up to 8.5 Amps depending on the output protection selected.
Not Available For Sale
/Each
  • Output Voltage
This combination does not exist.
Specifications
Output Voltage 48V DC