SKU: ASINUPS960-24
The ASINUPS960-24 is a low cost, ultra compact DIN rail UPS with a 40 amp rating that can work with a battery capacity of 40Ah. This 24Vdc UPS DIN rail mount unit will work with DIN rail power supplies to power a load while at the same time charging the backup battery. At only 40 mm wide this 24V DIN rail UPS will save valuable space in your equipment or panel. The pluggable terminal block connectors simplify installation and servicing of the ASINUPS960-24. This low cost 24vdc DIN rail UPS features a battery protection fuse, battery feedback protection diode and current charge limiting resistor. The 3 alarm contacts on this low cost DIN rail UPS 24V provide signals for DC OK, battery fail and battery discharge. The 3 LED Status Indicators on this 24V DIN rail mount UPS provide a visual status indication of the same remote signals.
Not Available For Sale
/Each
  • Output Voltage
This combination does not exist.
Additional Resources:
Specifications
Output Voltage 24V DC