SKU: CIA5.08-8VE
The CIA5.08-8VE is a 8 position pcb terminal block that features a low profile housing with solder pins on 5.08mm spacing. This compact 8 position screw terminal block has a green housing that is UL94V0 and metal bodies that are nickel plated copper alloy. The UL ratings for this compact 8 position pcb terminal block are 30-14 AWG, 14A, 300V. Wire Entry is horizontal to the pcb.