SKU: CLA5.08-3VE
The CLA5.08-3VE is a 3 position pcb screw terminal block with 5.08mm pin spacing. This 3 position pcb screw terminal block features a green housing that is UL94V0 and metal bodies that are a nickel plated copper alloy. This is a fixed wire pcb terminal block features horizontal wire entry. The UL ratings for this 3 position screw terminal are 30-12AWG, 14A, 300V.