SKU: CPF5.08-7VE
The ASI CPF5.08-7VE is a 7 position green pluggable terminal block with screw terminal connections. The 7 position terminal block connector has 5.08mm spacing and is compatible with other green terminal block connectors. The green housing of this pluggable terminal block is UL94V0 and the metal bodies are a nickel plated copper alloy. This 7 position plug in terminal block connector is polarized for correct mating and is Rohs compliant. The UL ratings of this 7 position screw terminal connector are 24-12 AWG, 16A, 300V.