SKU: CPF7.5-10VE
The ASI CPF7.5-10VE is a 10 position green pluggable terminal block with screw terminal connections. The 10 position terminal block connector has 7.5mm spacing and is compatible with other green terminal block connectors. The green housing of this pluggable terminal block is UL94V0 and the metal bodies are a nickel plated copper alloy. This 10 position plug in terminal block connector is polarized for correct mating and is Rohs compliant. The UL ratings of this 10 position screw terminal connector are 24-12 AWG, 16A, 300V.