SKU: CPM5.08-18SQFV
The CPM5.08-18SQFV is a 18 position pcb terminal block header with threaded inserts that is used with pluggable terminal block connectors equipped with screw locks. This 18 position pluggable terminal block header has 5.08mm pin spacing, mounts on the pcb with horizontal connector entry and has screw locks. The green housing of this 18 position horizontal pcb header is UL94V0 and has polarization ribs. The UL ratings for this 18 position pluggable terminal block header are 16A, 300V. It is compatible with other green pcb headers on the market.