SKU: CPM5.08-6VE
The CPM5.08-6VE is a 6 position pcb terminal block header that is used with pluggable terminal block connectors. This 6 position pluggable terminal block header has 5.08mm pin spacing, mounts on the pcb with vertical connector entry and has closed ends. The green housing of this 6 position vertical pcb header is UL94V0 and has polarization ribs. The UL ratings for this 6 position pluggable terminal block header are 16A, 300V. It is compatible with other green pcb headers on the market.