SKU: CPM5.08-9FV
The CPM5.08-9FV is a 9 position pcb terminal block header with threaded inserts that is used with pluggable terminal block connectors equipped with screw locks. This 9 position pluggable terminal block header has 5.08mm pin spacing, mounts on the pcb with vertical connector entry and has screw locks. The green housing of this 9 position vertical pcb header is UL94V0 and has polarization ribs. The UL ratings for this 9 position pluggable terminal block header are 16A, 300V. It is compatible with other green pcb headers on the market.