SKU: CPM5-10VE
The CPM5-10VE is a 10 position pcb terminal block header that is used with pluggable terminal block connectors. This 10 position pluggable terminal block header has 5mm pin spacing, mounts on the pcb with vertical connector entry and has closed ends. The green housing of this 10 position vertical pcb header is UL94V0 and has polarization ribs. The UL ratings for this 10 position pluggable terminal block header are 16A, 300V. It is compatible with other green pcb headers on the market.