SKU: CPM7.5-6VE
The CPM7.5-6VE is a vertical pcb pluggable terminal block header with a pin spacing of 7.5mm and with closed ends. This 6 position 7.5mm pcb terminal block header has polarization ribs for correct mating and the green housing is made of a UL94V0 plastic. The UL rating for this 6 position pcb screw terminal connector header are 16A, 500V.