SKU: CPM7.5-7SQAVE
The CPM7.5-7SQAVE is a horizontal pcb pluggable terminal block header with a pin spacing of 7.5mm and with open ends. This 7 position 7.5mm pcb terminal block header has polarization ribs for correct mating and the green housing is made of a UL94V0 plastic. The UL rating for this 7 position pcb screw terminal connector header are 16A, 500V.