SKU: CPM7.62-2SQVE
The CPM7.62-2SQVE is a horizontal pcb pluggable terminal block header with a pin spacing of 7.62mm and with closed ends. This 2 position 7.62mm pcb terminal block header has polarization ribs for correct mating and the green housing is made of a UL94V0 plastic. The UL rating for this 2 position pcb screw terminal connector header are 16A, 300V.