SKU: CPM7.62-4SQVE
The CPM7.62-4SQVE is a horizontal pcb pluggable terminal block header with a pin spacing of 7.62mm and with closed ends. This 4 position 7.62mm pcb terminal block header has polarization ribs for correct mating and the green housing is made of a UL94V0 plastic. The UL rating for this 4 position pcb screw terminal connector header are 16A, 400V.