SKU: CPM7.62-5SQVE
The CPM7.62-5SQVE is a horizontal pcb pluggable terminal block header with a pin spacing of 7.62mm and with closed ends. This 5 position 7.62mm pcb terminal block header has polarization ribs for correct mating and the green housing is made of a UL94V0 plastic. The UL rating for this 5 position pcb screw terminal connector header are 16A, 500V.