SKU: MRT20P6.35-3VE
Compare MKDS 5/3-6.35, 1714968, to the MRT20P6.35-3VE a 6.35mm Pitch PCB fixed terminal block. This 3 position high current, 24A pcb screw terminal has a modular interlocking housing for assembly into any number of positions. The green housing is UL94V0 and the metal parts of this high current 3 position 24A pcb screw terminal block are nickel plated copper alloy. The 24A 3 position pcb screw terminal features horizontal wire entry and has UL ratings of 30-10AWG, 24A, 300V.