SKU: MRT22P3.81-10VE
The MRT22P3.81-10VE is a 10 position pluggable terminal block with screw terminal connections on a spacing of 3.81mm. This 10 position pcb mount screw terminal block connector features side entry wiring with wire entry on the keying side and polarization for correct plugging to the pcb header. The housing of this 3.81mm spacing 10 position pluggable terminal block is green and UL94V0 rated. The metal parts of this 10 position mini pluggable terminal block are nickel plated copper allow and are captive in the housing. UL Ratings for this 3.81mm, 10 position terminal block connector are 30-16 AWG, 8A, 300V.