SKU: MRT22P3.81-9V01VE
The MRT22P3.81-9V01VE is a 9 position pluggable terminal block with screw terminal connections on a spacing of 3.81mm. This 9 position pcb mount screw terminal block connector features side entry wiring with wire entry on the keying side and polarization for correct plugging to the pcb header. The housing of this 3.81mm spacing 9 position pluggable terminal block is green and UL94V0 rated. The metal parts of this 9 position mini pluggable terminal block are nickel plated copper allow and are captive in the housing. UL Ratings for this 3.81mm, 9 position terminal block connector are 30-16 AWG, 8A, 300V.