SKU: MRT30P5.08-6VE
The MRT30P5.08-6VE is a 6 position pcb spring clamp pluggable connector with a 5.08mm pitch and wire entry on the front of the spring clamp plug. This 6 position spring clamp pluggable terminal block features stainless steel springs for reliable connections and a green housing that is UL94V0 rated. The UL ratings for this 6 position spring clamp pluggable connector terminal block are 24-14 AWG, 14A, 300V.