SKU: MRT30P5-13VE
The MRT30P5-13VE is a 13 position pcb spring clamp pluggable connector with a 5mm pitch and wire entry on the front of the spring clamp plug. This 13 position spring clamp pluggable terminal block features stainless steel springs for reliable connections and a green housing that is UL94V0 rated. The UL ratings for this 13 position spring clamp pluggable connector terminal block are 24-14 AWG, 14A, 300V.