SKU: MRT30P5-16FV
The MRT30P5-16FV is a 16 position pcb spring clamp pluggable connector with screw locks and with a 5mm pitch and wire entry on the front of the spring clamp plug. This 16 position spring clamp pluggable terminal block features stainless steel springs for reliable connections and a green housing that is UL94V0 rated. The UL ratings for this 16 position spring clamp pluggable connector terminal block are 24-14 AWG, 14A, 300V.