SKU: MRT33P3.81-10SQVE
The MRT33P3.81-10SQVE is a double row 10 position horizontal pcb header for use with pluggable terminal blocks with 3.81 spacing. This dual row 10 position horizontal pcb terminal block connector header features a green housing that is UL94V0 rated. The 10X2 pcb pin header is polarized to ensure correct mating of the terminal block connector. The UL ratings for this double row 10 position pcb terminal block header are 8A, 300V.