SKU: MRT3P7.62-2VE
The MRT3P7.62-2VE is a 2 position pcb pluggable terminal block with screw clamp connections, side wire entry and spacing of 7.62mm. This 2 position pluggable screw terminal block has the wire entry on the polarization side of the terminal block connector. The housing of this 2 position pluggable terminal block is green and UL94V0 rated and the metal bodies are a nickel plated copper alloy. The housing of this 2 position pcb mount screw terminal block connector is polarized to ensure correct mating to the header. UL ratings for this 2 position pluggable terminal block are 30-12 AWG, 12A, 300V.