SKU: MRT46P5.08-2VE
The MRT46P5.08-2VE is a 2 position vertical female pcb socket header for use with pluggable terminal blocks equipped with pins. This 2 position inverted pcb header features dual solder pins and has 5.08mm pin spacing. The housing of this 2 position vertical pcb female pluggable terminal block header is modular and interlocking for assembly into any number of positions and is green and carries a UL94V0 rating. UL ratings for this female socket header for terminal block connectors are 12A, 300V.