SKU: MRT5P5.08-3SQVE
The MRT5P5.08-3SQVE is a fixed PCB terminal block with vertical wire entry, 5.08mm pin spacing and a green housing. The housing of this 3 position pcb screw terminal block is modular and interlocking for assembly into any number of positions. The metal parts in this pcb mount screw terminal block are nickel plated copper alloy and the housings is rated UL94V0. UL ratings for this 3 position green pcb 5.08mm terminal block are 30-12 AWG, 16A, 300V.