SKU: MRT8P3.5-5VE
The MRT8P3.5-5VE a 5 position mini pluggable terminal block with 3.5mm spacing, screw clamp wiring and a green polarized housing. This 5 position 3.5mm spacing pluggable terminal block features screw clamp wiring, a UL94V0 housing material that is green and metal bodies that are a nickel plated copper alloy. Wire access is on the front of the screw terminal connector and the screw is on the side. UL ratings for this 5 position 3.5mm screw terminal connector are 30-16, 8A, 300V. Compare to MC1.5/5-ST-3.5.