SKU: MRT9P3.5-7SQVE
The MRT9P3.5-7SQVE is a horizontal 3.5mm pin spacing pcb terminal block header for use with pluggable terminal blocks with 3.5mm spacing. The green housing of this 7 position horizontal 3.5mm pin spacing terminal block header is UL94V0 and is polarized for correct mating of the terminal block connector. UL ratings for this 7 position horizontal 3.5mm pcb terminal block header are 8A, 300V.