SKU: MRT9P3.81-13SQVE
The MRT9P3.81-13SQVE is a horizontal 3.81mm pin spacing pcb terminal block header for use with pluggable terminal blocks with 3.81mm spacing. The green housing of this 13 position horizontal 3.81mm pin spacing terminal block header is UL94V0 and is polarized for correct mating of the terminal block connector. UL ratings for this 13 position horizontal 3.81mm pcb terminal block header are 8A, 300V.