SKU: MRT9P3.81-14VE
The MRT9P3.81-14VE is a vertical 3.81mm pin spacing pcb terminal block header for use with pluggable terminal blocks with 3.81mm spacing. The green housing of this 14 position vertical 3.81mm pin spacing terminal block header is UL94V0 and is polarized for correct mating of the terminal block connector. UL ratings for this 14 position vertical 3.81mm pcb terminal block header are 8A, 300V.