SKU: MRT9P3.81-4VE
The MRT9P3.81-4VE is a vertical 3.81mm pin spacing pcb terminal block header for use with pluggable terminal blocks with 3.81mm spacing. The green housing of this 4 position vertical 3.81mm pin spacing terminal block header is UL94V0 and is polarized for correct mating of the terminal block connector. UL ratings for this 4 position vertical 3.81mm pcb terminal block header are 8A, 300V.