SKU: NDB1-125C125-4
The NDB1-125C125-4 is a high current four pole 125 amp DIN rail circuit breaker that mounts on the standard 35mm DIN rail. This 125A C curve MCB features a visual trip indication window and is rated as a 10kA MCB. The NDB1-125 series of DIN rail mount circuit breakers is UL1077 Recognized. This 4 pole 125 amp DIN rail breaker has screw clamp wire terminations, utilizes a C Trip Curve and has a UL voltage rating of 480Vac. Optional accessories for this four pole 125 amp DIN rail breaker include an auxiliary contact, an alarm contact and a shunt release.
Not Available For Sale
/Each
  • Trip Curve
  • Breaker Mounting
  • Amperage
  • Poles
This combination does not exist.
Specifications
Circuit Breakers
Trip Curve C Trip Curve (Medium)
Breaker Mounting 35mm DIN Rail