SKU: NDB1-125D50-1
The NDB1-125D50-1 is a high current one pole 50 amp DIN rail circuit breaker that mounts on the standard 35mm DIN rail. This 50A D curve MCB features a visual trip indication window and is rated as a 10kA MCB. The NDB1-125 series of DIN rail mount circuit breakers is UL1077 Recognized. This 1 pole 50 amp DIN rail breaker has screw clamp wire terminations, utilizes a D Trip Curve and has a UL voltage rating of 240V AC. Optional accessories for this one pole 50 amp DIN rail breaker include an auxiliary contact, an alarm contact and a shunt release.