SKU: SCE-16EL2006LP
The ASI SCE-16EL2006LP is an NEMA 3R, 4, 12 Rated Electrical Enclosure. This Wall mounted Enclosure is made of Carbon Steel, Powder Coated gray, Heavy Duty and has a Single Door, Hinged Cover with dimensions of 16" H x 20" W x 6" D. This enclosure provides protection from dust, dirt, oil and water making it ideal for use as an indoor electrical enclosure or an outdoor weatherproof enclosure. This unit is designed for use as an electrical junction box, terminal wiring box, instrument housing, or electrical control enclosure. Optional Sub-Panel must be ordered separately.