SKU: SCE-60EL3616SSLPPL
The ASI SCE-60EL3616SSLPPL is an NEMA 4X Rated Electrical Enclosure. This Wall mounted Enclosure is made of 304 Stainless Steel and has a Single Door with 3-Point Hardware with dimensions of 60" H x 36" W x 16" D. This enclosure provides protection from dust, dirt, oil and water making it ideal for use as an indoor electrical enclosure or an outdoor weatherproof enclosure. This unit is designed for use as an electrical junction box, terminal wiring box, instrument housing, or electrical control enclosure. Optional Sub-Panel must be ordered separately.