SKU: SCE-72XM7818SS
The ASI SCE-72XM7818SS is an NEMA 4X Disconnect Enclosure. This Free Standing Enclosure is made of 304 Stainless Steel with dimensions of 72" H x 78" W x 18" D. This enclosure provides protection from dust, dirt, oil and water making it ideal for use as an indoor electrical enclosure or an outdoor weatherproof enclosure. The unit has a single door that features a concealed hinges, 3-point latching mechanism, oil and water resistant gasket, body stiffeners and heavy duty lifting eye bolts. The door handle on this NEMA rated enclosure is black zinc die cast. Optional Sub-Panel SCE-64P76 must be ordered separately.