SKU: SCE-90XM7824SS
The ASI SCE-90XM7824SS is an NEMA 4X Disconnect Enclosure. This Free Standing Enclosure is made of 304 Stainless Steel with dimensions of 90" H x 78" W x 24" D. This enclosure provides protection from dust, dirt, oil and water making it ideal for use as an indoor electrical enclosure or an outdoor weatherproof enclosure. The unit has a single door that features a concealed hinges, 3-point latching mechanism, oil and water resistant gasket, body stiffeners and heavy duty lifting eye bolts. The door handle on this NEMA rated enclosure is black zinc die cast. Sub-Panel is included.