SKU: XCSL1072W024VAA
The XCSL1072W024VAA is an economy 24Vdc DIN rail power supply and space saving 120V AC, 3A DIN rail power supply that requires less than 1.75 inches of rail space. It provides 72 Watts or 3.0 Amps of 24V DC power using a wide range 85 to 264V AC input that makes it applicable for use in North America and elsewhere in the world. Features of this economy 24V DIN rail power supply include overload and short circuit protection: Hiccup at the overload limit (6A for 30s) with auto reset and over temperature protection. The high efficiency design of this economy 24V DIN rail power supply is greater than 87% which provides for low dissipated power and a long reliable life. The push-in wire connections will save time and money during installation. It is UL62368-1 Recognized and has features such as LED status indication, alarm contact with under voltage relay, short circuit, over temperature, input and output overvoltage protection. The overload limit of this economy 24V, 3A DIN rail power supply is greater than 6 A.