SKU: XCSL1480W024VAA
The XCSL1480W024VAA is an economy 20A 24V DC DIN rail power supply and space saving single-phase DIN rail power supply that requires less than 3.5 inches of rail space. It provides 480 Watts or 20.0 Amps of 24V DC power using a wide range 85 to 264V AC input that makes it applicable for use in North America and elsewhere in the world. The overload limit of this economy 20A 24V DIN rail power supply is 22.5 A. This economy 20A 24V DIN rail power supply is UL and has features such as LED status indication, alarm contact with undervoltage relay, short circuit, over temperature, input and output overvoltage protection.