SKU: XCSL1480W024VAB
The XCSL1480W024VAB is a 24V DIN rail power supply with a Modbus RTU communication port for remote monitoring. This 24V DIN rail power supply has a space saving design and only requires less than 3.5 inches of rail space. It provides 480 Watts or 20.0 Amps of 24Vdc power using a wide range 85 to 264Vac input that makes it applicable for use in North America and elsewhere in the world. The overload limit of the 24v, 20A DIN rail power supply with a communication port is 22.5 A. It has UL and has features such as LED status indication, alarm contact with undervoltage relay, short circuit, over temperature, input and output overvoltage protection. The overload limit is 22.5 A. Integrated communication port for net connection.