SKU: XCSL3480W048VAA
The XCSL3480W048VAA is a 32 phase input, 480Vac, 48Vdc DIN rail power supply that is a space saving and requires less than 3.5 inches of rail space. It provides 480 Watts or 10.0 Amps of 48Vdc power using a wide range 340 to 550Vac, 480Vac input that makes it applicable for use in North America and elsewhere in the world. The overload limit of this 3 phase 480Vac, 48V 10A DIN rail power supply is 14 Amps. It is UL and has features such as LED status indication, alarm contact with undervoltage relay, short circuit, over temperature, input and output overvoltage protection.
Not Available For Sale
/Each
  • Input Voltage
  • Output Voltage
  • Output Current
This combination does not exist.
Specifications
Input Voltage 480V AC
Output Voltage 48V DC