SKU: XCSW481D
The ASI XCSW481D is a 48Vdc DIN rail power supply that operates off of single phase 230Vac, split phase 240Vac or 3 Phase 208Vac or 480Vac. It is a compact space saving, DIN rail mount, with Pluggable Wire Connections to simplify installation and repair. The output is 48Vdc, 480 Watts and 10 Amps. The input is wide range 185 to 550Vac which covers single phase in Europe and split and 3 phase power in the USA which makes it applicable for use in North America and elsewhere in the world. The high efficiency design of this 48V 240Vac, 208Vac or 480Vac DIN rail power supply is greater than 89% which provides for low dissipated power and a long reliable life. This universal input voltage split and three phase DIN rail power supply is cULus508 Listed and has features such as LED status indication, short circuit, over temperature, input and output overvoltage protection.