SKU: CPM5.08-10SQAVE
The CPM5.08-10SQAVE is a 10 position pcb terminal block header that is used with pluggable terminal block connectors. This 10 position pluggable terminal block header has 5.08mm pin spacing, mounts on the pcb with horizontal connector entry and has open ends. The green housing of this 10 position horizonal pcb header is UL94V0 and has polarization ribs. The UL ratings for this 10 position pluggable terminal block header are 16A, 300V. It is compatible with other green pcb headers on the market.