SKU: CPM5.08-4SQAVE
The CPM5.08-4SQAVE is a 4 position pcb terminal block header that is used with pluggable terminal block connectors. This 4 position pluggable terminal block header has 5.08mm pin spacing, mounts on the pcb with horizontal connector entry and has open ends. The green housing of this 4 position horizonal pcb header is UL94V0 and has polarization ribs. The UL ratings for this 4 position pluggable terminal block header are 16A, 300V. It is compatible with other green pcb headers on the market.